Dlaczego świat zależy od półprzewodników z Tajwanu?

20

Made in Taiwan. Mamy dość oglądania tego zwrotu na niemal każdym produkcie, zwłaszcza elektronicznym, który przechodzi przez nasze ręce. Prawdopodobnie jest to kraj, o którym niewiele się słyszy, a być może myli się go z jego sąsiadem Tajlandią, i rzeczywiście niektórzy uważają, że jest on częścią Chin, ale w rzeczywistości ma on ogromne znaczenie, a to dlatego, że obecne i przyszłe innowacje na świecie zależą od jednego kraju, czy nam się to podoba, czy nie: Tajwanu.

Żyjemy w dobie technologii, gdzie chipy i procesory są dosłownie w lodówkach. A od przemysłu półprzewodnikowego, gdzie powstają te chipy, zależą wszystkie innowacje. Jestem pewien, że jeśli wspomnimy o TSMC, to gdzieś  już słyszałeś o tej firmie, a jeśli nie, to teraz na pewno będziesz wiedział, bo pod tym względem wszyscy zależą od TSMC i będzie tak jeszcze przez co najmniej najbliższą dekadę.

Świat chce (i potrzebuje) lepszych półprzewodników

Półprzewodniki mają i miały znaczący wpływ na nasze społeczeństwo. Są wszędzie i stanowią fundamentalną część każdego obiektu elektrycznego, od prostej diody LED po statek kosmiczny, który może wysłać ludzkość na Marsa. Bez nich nie czytałbyś tego artykułu, nie moglibyśmy jeździć samochodami i nie mógłbyś zadzwonić do swojej rodziny przez telefon. Są one potrzebne do budowy każdego urządzenia elektronicznego, od telewizorów i komputerów po sprzęt medyczny i wszystko inne, co można sobie wyobrazić. Wyraźnym przykładem w tym względzie są karty graficzne, których nie można było nigdzie dostać. Więcej info tutaj: https://przetestuj.pl/karty-graficzne-czym-sa-do-czego-sluza-i-dlaczego-tak-zdrozaly/

TSMC i Tajwan

Aby zrozumieć, dlaczego TSMC jest tak istotny, musimy najpierw zrozumieć łańcuch dostaw każdego urządzenia elektronicznego używanego przez użytkownika końcowego.

Historycznie, cały sprzedawany sprzęt elektroniczny przechodził przez małą jednostkę handlową, która wytwarza układy scalone. Ich stworzenie kosztuje mnóśtwo czasu i pieniądzy, jednak firmy te nie chciały tracić czasu na tworzenie tych chipów, więc proszą duże firmy, takie jak Texas Instruments czy Samsung, aby im w tym pomogły. Ale ci niekoniecznie mają moce przerobowe lub chęci, by robić chipy dla konkurencji, a jeśli już to robią, to często żądają za ich wykonanie dużych pieniędzy.

To właśnie wtedy narodziły się firmy zajmującej się wyłącznie półprzewodnikami, takiej jak TSMC, która zajmuje się wyłącznie ich projektowaniem i produkcją. Niektóre z tych firm po prostu je projektują, a są one znane jako firmy Fabless. TSMC jest trochę inne, bo oni po prostu robią te chipy, ale to inna firma musi im dać projekt, który chce.

Aby lepiej zobrazować i zrozumieć, kto jest kim w tym łańcuchu dostaw, zrobiliśmy poniższą listę

  • Firma wytwarzająca produkty końcowe: Amazon (serwery w chmurze), SONY (konsole), Apple (smartfony), Tesla (samochody) itd.
  • IDMS (którzy projektują i czasem produkują chipy): Samsung, Intel itp.
  • Fabless (którzy tylko projektują chipy): NVIDIA, AMD, Qualcomm, Broadcom itp.
  • Pure Play Foundry (produkuje tylko chipy): TSMC, GlobalFoundries, itp.