6 podstawowych elementów komputera i porady dla składających własne jednostki
Zbudowanie komputera, dla osób nie mających o tym bladego pojęcia, nie musi być wcale takie łatwe.
Ilość podzespołów z których składa się komputer, może nie jest ogromna, lecz dość trudna do „ugryzienia” dla nieobyytej z tematem osoby. Od czego zacząć? Spieszymy z pomocą.
Bez tych podzespołów, ani rusz – podstawowe element komputera
Zacznijmy od wypunktowania potrzebnych elementów, do zbudowania naszego PC:
- procesor (CPU)
- płyta główna
- pamięć RAM
- karta graficzna
- twardy dysk
- zasilacz
Wybierając procesor, należy zwrócić uwagę na ilość pamięci podręcznej, oraz częstotliwość taktowania. Co do płyty głównej, wybieramy taką aby miała kompatybilną podstawkę do naszego procesora. Podobnie rzecz ma się, jeśli chodzi o dopasowanie pamięci RAM do płyty głównej.
Obecne karty graficzne posiadają standardowe zlacze PCI-E, więc tu nie ma większego problemu z odpowiednim wyborem. Należy natomiast zwrócić uwagę na ilość pamięci, a także taktowanie procesora graficznego. Tutaj dowiesz się dlaczego karty graficzne aż tak zdrożały.
Jeśli chodzi o twarde dyski, dysponują one złączami SATA lub PCI. Różnią się od siebie rodzajem złącza, a także prędkością transmisji danych. Jeśli zaś sprawa ma się zasilaczy, musimy dobrać go w taki sposób, aby miał wystarczającą moc do „kręcenia” naszą maszyną.
Na czym można oszczędzić składając własny komputer?
Na wyżej wymienionych podzespołach nie warto oszczędzać, no może poza wyjątkiem pamięci RAM jak i dysku twardego. Dołóżmy za to do procesora i karty graficznej. Oszczędzić możemy za to, na urządzeniach peryferyjnych (klawiatura, mysz, monitor itp.)
Gdy już mamy wszystkie potrzebne części, wystarczy je tylko złożyć. Jeśli nie wiemy jak się za to zabrać, lepiej udać się serwisu komputerowego. Gdzie fachowcy wykonają za nas całą robotę. A po odbiorze naszego komputera, pozostaje nam cieszyć się z jego użytkowania.